Raportowanie niefinansowe i zrównoważony rozwój
Konsekwencje zmiany klimatu
Wzrost temperatury o 1,5 °C może spowodować zmniejszenie światowego PKB o 1,3 punktu procentowego. Przekłada się to na kwoty idące w biliony dolarów. Susze, podtopienia, nawalne deszcze i gradobicia. Utrata przestrzeni do życia i obniżenie jego jakości – oto negatywne skutki zmian klimatycznych, które są coraz bardziej odczuwalne przez globalną społeczność.
W odpowiedzi rządy państw i organizacje międzynarodowe wychodzą z kolejnymi inicjatywami mającymi przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Prym wiedzie Unia Europejska, gdzie już obowiązuje dyrektywa CSRD.
Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ
Kierunki Zrównoważonego Rozwoju
- Aspekt ekologiczny zrównoważonego rozwoju koncentruje się na ochronie środowiska naturalnego poprzez minimalizację negatywnego wpływu gospodarki na ekosystemy. Polega to na ograniczaniu emisji zanieczyszczeń, efektywnym wykorzystaniu zasobów naturalnych, takich jak woda czy energia, oraz ochronie różnorodności biologicznej.
- Aspekt ekonomiczny zrównoważonego rozwoju opiera się na tworzeniu stabilnej i zrównoważonej gospodarki, która jest w stanie zapewnić równowagę między wzrostem ekonomicznym a jakością życia społeczeństwa. Obejmuje to inwestowanie w innowacje, tworzenie nowych miejsc pracy, poprawę warunków pracy oraz uwzględnienie długoterminowych kosztów i korzyści.
- Aspekt społeczny zrównoważonego rozwoju koncentruje się na podnoszeniu jakości życia społeczeństwa poprzez korzystanie z zasobów w sposób uczciwy i sprawiedliwy. Obejmuje to dbanie o równowagę społeczną, zapewnienie dostępu do edukacji, zdrowia i godnych warunków życia dla wszystkich członków społeczeństwa.
ESG
ESG (Environmental, Social, Governance) – dotyczy polityki, procesów i praktyk wewnętrznych przedsiębiorstwa w trzech obszarach: ochrona środowiska, zarządzanie zasobami ludzkimi, a także zarządzanie korporacyjne i etyka biznesu.
Obowiązek raportowania niefinansowego
Sprawozdawczość w 2025 r. za rok obrotowy 2024 w odniesieniu do przedsiębiorstw już podlegających dyrektywie o sprawozdawczości niefinansowej – NFRD sprawozdawczość w 2026 r. za rok obrotowy 2025 w odniesieniu do dużych przedsiębiorstw jeszcze niepodlegających dyrektywie o sprawozdawczości niefinansowej sprawozdawczość w 2027 r. za rok obrotowy 2026 w odniesieniu do notowanych MŚP (z wyjątkiem mikroprzedsiębiorstw), małych i niezłożonych instytucji kredytowych i wewnętrznych zakładów ubezpieczeń sprawozdawczość w 2029 r. za rok obrotowy 2028 w odniesieniu do przedsiębiorstw z państw trzecich, o ile generują one w UE ponad 150 mln EUR przychodów netto ze sprzedaży i mają tu co najmniej jedną jednostkę zależną lub jeden oddział przekraczające pewne progi.
Jakie przedsiębiorstwa i w jakiej kolejności będą objęte raportowaniem niefinansowym?
- sprawozdawczość w 2025 r. za rok obrotowy 2024 w odniesieniu do przedsiębiorstw już podlegających dyrektywie o sprawozdawczości niefinansowej – NFRD
- sprawozdawczość w 2026 r. za rok obrotowy 2025 w odniesieniu do dużych przedsiębiorstw jeszcze niepodlegających dyrektywie o sprawozdawczości niefinansowej
- sprawozdawczość w 2027 r. za rok obrotowy 2026 w odniesieniu do notowanych MŚP (z wyjątkiem mikroprzedsiębiorstw), małych i niezłożonych instytucji kredytowych i wewnętrznych zakładów ubezpieczeń
- sprawozdawczość w 2029 r. za rok obrotowy 2028 w odniesieniu do przedsiębiorstw z państw trzecich, o ile generują one w UE ponad 150 mln EUR przychodów netto ze sprzedaży i mają tu co najmniej jedną jednostkę zależną lub jeden oddział przekraczające pewne progi.
Co oferujemy i w czym możemy Ci pomóc?
Przejrzystość
Raportowanie ESG zwiększa przejrzystość, zapewniając interesariuszom wszechstronne zrozumienie wpływu firmy na środowisko, społeczeństwo i praktyki zarządzania
Zarządzanie ryzykiem
Raportowanie ESG pozwala firmom identyfikować i oceniać ryzyka środowiskowe, społeczne i związane z ładem korporacyjnym. Rozumiejąc te ryzyka, organizacje mogą opracować strategie łagodzące potencjalny negatywny wpływ na ich działalność, reputację i wyniki finansowe.
Reputacja
Pozytywne wyniki w zakresie ESG mogą przyczynić się do poprawy reputacji firmy. Wykazanie zaangażowania w zrównoważone i odpowiedzialne praktyki biznesowe może przyciągnąć świadomych społecznie inwestorów, klientów i partnerów. Może także pomóc wyróżnić firmę na rynku.
Kapitał
Wielu inwestorów uwzględnia czynniki ESG w swoich procesach decyzyjnych. Firmom charakteryzującym się dobrymi wynikami w zakresie ESG może łatwiej przyciągnąć inwestycje i uzyskać dostęp do kapitału. Ponadto niektóre fundusze i indeksy inwestycyjne skupiają się szczególnie na kryteriach ESG, dzięki czemu raportowanie ESG jest cennym narzędziem do uwzględnienia w tych portfelach.
Innowacyjność
Raporty ESG zachęcają firmy do wprowadzania innowacji i poszukiwania bardziej zrównoważonych i wydajnych praktyk biznesowych. Może to prowadzić do oszczędności kosztów, efektywnego wykorzystania zasobów i przewagi konkurencyjnej na rynkach, gdzie zrównoważony rozwój jest kluczowym wyróżnikiem.